Το… ζέσταμα στο διπλό του Indian Wells έγινε και τώρα έρχεται η σειρά στο απλό για τον Στέφανο Τσιτσιπά και την Μαρία Σάκκαρη.

Αμφότεροι αγωνίζονται στο αποψινό πρόγραμμα καθώς είναι σε εξέλιξη ο πρώτος γύρος, με την Σάκκαρη να παίζει πρώτη χρονικά.

Ο αγώνας της Μαρίας με την Κατερίνα Σινιάκοβα έχει προγραμματιστεί δεύτερος στο Stadium 2 πράγμα που σημαίνει πως αναμένεται να αρχίσει απόψε μετά τις 22:30 ώρα Ελλάδος (Novasports 6).

Οι δυο τους έχουν παίξει τέσσερις φορές στο παρελθόν, με το σκορ να είναι 2-2. Η τελευταία φορά ήταν στο πρόσφατο US Open όπου η Μαρία επικράτησε με 2-0 σετ για την φάση των «64». Κατά έναν περίεργο τρόπο και τα τέσσερα παιχνίδια που έχουν δώσει μεταξύ τους, ήταν στα 4 grand slam!

Το 2019 στο Roland Garros επικράτησε η Σινιάκοβα με 2-1 σετ, το 2018 στο Australian Open η Τσέχα είχε κερδίσει πάλι με 2-1 σετ (γύρος των «64»), ενώ το 2017 στο Wimbledon (1ος γύρος), η Σάκκαρη ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια με 2-0 σετ (1ος γύρος).

Ξημερώματα ο Τσιτσιπάς

Πιο αργά, στο κεντρικό court, θα παίξει ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Αντίπαλός του ο Αμερικανός Τζακ Σοκ σε ένα ματς που θα αρχίσει στις 4 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδος (CosmoteSport 6).

Πριν από αυτό θα προηγηθούν οι αγώνες του 2ου γύρου για τους Μεντβέντεφ (με Μάσακ), Ναδάλ (με Κόρντα) και Μπαντόσα (με Μαρτίνκοβα), ενώ μετά το ματς του Στέφανου θα παίξει η Οσάκα με την Κουντερμέτοβα.

Τσιτσιπάς και Σοκ δεν έχουν βρεθεί ξανά αντιμέτωποι, με τον Αμερικανό αυτή την περίοδο να βρίσκεται στο Νο147 του κόσμου.