ΛΙΣΤΑ ΤΑΙΝΙΩΝ

 

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ

  • ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΑΜΟΥ / MARRIAGE STORY, Noah BAUMBACH, USA, 2019,136’

 

ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ

  • ΤΖΟΤΖΟ /JOJO RABBIT, Taika     WAITITI, USA, 2019,            108’

 

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ/ BEWARE OF CHILDREN/BARN, Dag Johan HAUGERUD, Norway, Sweden, 2019, 157’
  • COSMIC CANDY, Rinio DRAGASAKI, Greece, 95’
  • ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ, DEFUNCT, Zacharias MAVROEIDIS, Greece, 100’
  • ΠΥΡΕΤΟΣ/THE FEVER/A FEBRE, Maya           DA-RIN,         Brazil, France, Germany, 2019, 99’
  • ΘΑ ‘ΡΘΕΙ Η ΦΩΤΙΑ  /FIRE WILL COME/O QUE ARDE, Oliver LAXE, Spain, France, Luxembourg, 2019,  85’
  • ΛΙΛΙΑΝ/LILLIAN, Andreas  HORVATH, Austria, 2019, 128’
  • ΟΙ ΜΟΝΟΣ/MONOS, Alejandro     LANDES, Colombia, Argentina, Netherlands, Denmark, Sweden, Germany,  2019,  102’
  • Ο ΠΑΤΡΙΚ/PATRICK/DE PATRICK, Tim MIELANTS,   Belgium, 2019, 97’
  • ΡΙΑΛΤΟ/RIALTO, Peter       MACKIE BURNS,    Ireland, United Kingdom, 2019, 90’
  • ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ/ SONG WITHOUT A NAME/CANCION SIN NOMBRE, Melina            LEON,            Peru, Spain, USA,   2019,  97’
  • ΚΑΤΑΠΟΣΗ/SWALLOW, France  Carlo  MIRABELLA-DAVIS,USA, France 2019, 94’
  • Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΚΛΕΦΤΗ/A THIEF’S DAUGHTER/LA HIJA DE UN LADRON,          Belen            FUNES, Spain, 2019, 102’
  • Η ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ/WET SEASON/REDAI YU, Anthony CHEN, Singapore, Taiwan, 2019, 90’
  • ΖΙΖΟΤΕΚ/ ZIZOTEK, Vardis MARINAKIS, Greece, 92’

 

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ VR

 

  • Η ΒΡΟΧΗ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΤΩΡΑ ΕΠΕΦΤΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ / THE RAIN THAT IS FALLING NOW WAS ALSO FALLING BACK THEN, Christian ZIPFEL, Germany, 2019, 38’
  • ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ 2049/ A RIDE IN 2049,            Peter   BAUMANN, Germany, 2019,         8’
  • -22.7°C, Amaury       La BURTHE – Jan    KOUNEN –    Romain          DE LA HAYE-SERAFINI (MOLECULE), 2019, France,         10’
  • ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΥΠΑΡΞΗ/CONSCIOUS EXISTENCE, Μarc ZIMERMANN, Germany, 2018, 12’
  • Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ /THE RIGHT CHOICE, Avril           FURNESS, Henry STUART, Switzerland, Germany, UK, 2018  2’
  • ΜΑΡΕ ΝΟΣΤΡΟΥΜ – Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ / MARE NOSTRUM – THE NIGHTMARE, Stefania            CASINI, Italy, Germany, 2019, 11’
  • ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΠΟΡΤΡΕΤΑ / FAMILY PORTRAITS, Maria MAVROPOULOU,     2019,            Greece, 15’
  • ΕΠΙΒΑΤΗΣ / PASSENGER, Isobel KNOWLES -Van    SOMERWINE, Australia, 2019,     10’

 

OUT OF COMPETITION

  • ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ /DYLDA BEANPOLE,       Kantemir        BALAGOV, Russia, 2019, 134’
  • ΑΜΠΟΥ ΛΕΪΛΑ/ ABOU LEILA, Amin       SIDI-BOUMEDIENE, Algeria, France, Qatar,             2019,  135’
  • ΛΕΥΚΟ ΣΕ ΛΕΥΚΟ / BLANCO EN BLANCO,    Theo   COURT, Spain, Chile, France, Germany,       2019,  100’
  • ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ/ MANO DE OBRA/WORKFORCE, David ZONANA, Mexico,            2019,  82’
  • ΠΑΙΔΙΚΑ ΔΟΝΤΙΑ/   BABYTEETH,          Shannon       MURPHY, Australia,           2019,  117’

 

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Επίσημη Πρώτη

  • ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤΩΝ ΣΑΡΓΑΣΣΩΝ/ THE MIRACLE OF THE SARGASSO SEA,             Syllas TZOUMERKAS, Greece, Germany, Netherlands, Sweden, 2019, 121’
  • ZIZOTEK, Vardis      MARINAKIS, Greece, 2019,          92’
  • ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ 8Η ΜΑΡΤΙΟΥ/ BORN ON THE 8TH OF MARCH,  Lyberis DIONYSOPOULOS, Greece,          2019, 76’
  • COSMIC CANDY, Rinio     DRAGASAKI, Greece ,2019, 95’
  • ΤΟ ΘΟΛΑΜΙ  / THE LAIR,   Vassilis NOULAS, Greece, 2019, 76’
  • ΜΟΛΥΒΙ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΚΥΤΑΛΗ/ PENCIL KNIFE BATON, Konstantinos KAKOGIANNIS, Greece, Germany, France, 2019, 95’
  • ΕΞΟΡΙΑ /EXILE, Vasilis      MAZOMENOS, Greece, 2019, 110’
  • ENTWINED   Minos NIKOLAKAKIS, Greece, United Kingdom,  2019, 89’
  • ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ/ NOT TO BE UNPLEASANT BUT WE NEED TO HAVE A SERIOUS TALK,             Yiorgos          GEORGOPOULOS, Greece, 2019, 100’
  • @9: ΣΤΑ ΕΝΝΙΑ/ @9: AT NINE,    Angelos SPARTALIS, Greece, 2019, 95’
  • ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ /PERSEPHONE,   Kostas ATHOUSAKIS, Greece, 2019, 88’
  • ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ / WE NO LONGER HEAR THE SONGS, Takis PAPANASTASIOU, Greece, 2019, 77’
  • Ο ΠΥΡΑΥΛΟΣ/ THE ROCKET,     Stefanos SITARAS  Greece, Italy, 2019,  105’
  • Η ΑΝΑΚΡΙΣΗ / THE INTERROGATION   , Panayotis    PORTOKALAKIS, Greece, 2019,  80’
  • ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΛΙΠΕΡΤΗ / SIEGE ON LIPERTI STREET, Stavros PAMPALLIS,            Greece, Cyprus, 2019, 88’
  • WINONA, The Boy (Alexandros    VOULGARIS), Greece, 2019, 88’
  • ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ/ DEFUNCT, Zacharias MAVROEIDIS, Greece, 2019, 100’

 

Ξεπερνώντας τα σύνορα

  • ΑΥΡΙΟ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ / DEMAIN, JE TRAVERSE/ I WILL CROSS TOMORROW, Sepideh         FARSI, Greece, France, Luxembourg, The Netherlands, 2019,         81’
  • COMMON BIRDS, Graeme THOMSON, Silvia   MAGLIONI, France, 2019, 85’

 

 

Δεύτερη ματιά

  • ΜΕΛΤΕΜ/MELTEM, Basile DOGANIS,     France, Greece,       2019 87’

 

Βραβευμένες ταινίες του Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας

  • ΚΑΡΤ ΠΟΣΤΑΛ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ/ POSTCARDS FROM THE END OF THE WORLD,        Konstantinos            ANTONOPOULOS, Greece, 2019, 23’
  • CHOPPER,   Giorgos KAPSANAKIS, Greece, 2019,    10’
  • ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΑΓΙΑΖΑ ΝΩΡΙΣ/ FLICKERING SOULS SET ALIGHT, Iakovos PANAGOPOULOS, Greece, 2019, 30’
  • I AM MACKENZIE, Artemis           ANASTASIADOU, USA, 2019,      20’
  • Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΙ ΕΜΑΣ/  THE DISTANCE BETWEEN US AND THE SKY, Vassilis   KEKATOS,    Greece, France, 2019, 9’
  • INDEX, Nicolas        KOLOVOS, Sweden, Greece,        2019,  11’
  • ΥΠΝΟΒΑΤΩΝΤΑΣ / SLEEPWALKING,   Melissa          ANASTASI, Greece 2018, 20’
  • ΚΛΕΟΝΙΚΗ   /CLEONIKI,   Anna  ANTONOPOULOU, Greece ,2019, 28’
  • Ο ΜΑΓΚΑΣ/   THE DUDE, Alexandros    KAKANIARIS, Greece, 2018, 17’
  • PATHOLOGIES OF EVERYDAY LIFE, Alexandros PAPATHANASOPOULOS, Greece, 2019, 11’
  • ΡΟΥΖ /ROUGE, Kostis       THEODOSOPOULOS, Greece,     2019,  18’
  • DARK SAND /SABLE NOIR, Thanasis   TROUBOUKIS, France, Greece, 2018, 20’
  • SAD GIRL WEEKEND, Dimitrios  TSAKALEAS, Lida   VARTZIOTI, Greece, 2019, 15’
  • ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ/ THE WEIGHT OF SEA, Kostis ALEVIZOS, Greece, 2019,  16’
  • ΒΙΑΙΗ ΕΞΙΣΩΣΗ / VIOLENT EQUATION, Antonis          NTOUSIAS, Greece, 2019, 5’
  • W, Stelios KOUPETORIS, Greece, United Kingdom, 2019, 6’

 

Ειδικές προβολές

  • ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ   / THE RIVER, Nikos KOUNDOUROS, Greece,   1960,  95’
  • ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ/     IN THE SHADOW OF FEAR, Yorgos KARYPIDIS, Greece, 1988, 86’
  • ΜΑΝΤΑΛΕΝΑ /MADALENA, Ntinos DIMOPOULOS,    Greece, 1960, 89’
  • ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ/ MACEDONIAN WEDDING, Takis KANELLOPOULOS, Greece, 1960, 23’
  • ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ/    MURDER BACKSTAGE,   Dinos KATSOURIDIS, Greece, 1960, 80’
  • ΜΙΑ ΤΟΥ ΚΛΕΦΤΗ…/THIEVES REJOICE ONLY ONCE…,      Dimitris IOANNOPOULOS, Greece ,1960, 92’
  • Ο ΚΗΠΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ/ THE GARDEN OF THE GOD, Takis SPYRIDAKIS, Greece, 1994, 117’

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΛΜΠΕΡΤ ΣΕΡΑ

  • LIBERTE, France, Spain, Portugal, 2019, 132’
  • ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΗΛΙΟΣ/    ROI SOLEIL, Spain, Portugal, 2018, 61’
  • Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΟΥΔΟΒΙΚΟΥ ΙΔ’/ LA MORT DE LOUIS XIV/ THE DEATH OF LOUIS XIV, France, Spain, 2015,           115’
  • ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΜΟΥ / HISTORIA DE LA MEVA MORT/ STORY OF MY DEATH,            Spain, France, 2013, 150’
  • ΚΟΥΜΠΑ ΛΙΜΠΡΕ/ CUBALIBRE,            Spain, 2013, 19’
  • ΤΟ ΚΕΛΑΗΔΗΜΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ / EL CANT DELS OCELLS/ BIRDSONG, Spain,            2008,  93’
  • Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΙΠΠΟΣΥΝΗΣ / HONOR DE CAVALLERIA/ HONOUR OF THE KNIGHTS,             Spain, 2006, 107’
  • Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ / EL SENYOR HA FET EN MI MERAVELLES/ LORD WORKED WONDERS IN ME, Spain,      2011,  146’

 

ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ

Κυρίως πρόγραμμα

  • ΜΑ ΤΙ ΧΩΡΑ! / KOJA JE OVO DRZAVA! / WHAT A COUNTRY!, Vinko BRESAN, Croatia, Serbia, Poland, 2019, 118’
  • ΤΕΡΑΤΑ. / MONSTRI. /MONSTERS., Marius OLTEANU, Romania, 2019, 116’
  • ΓΗ ΤΟΥ ΝΩΕ /NUH TEPESI/ NOAH LAND, 2019, Cenk ERTURK, Germany, Turkey, USA, 109’
  • ΑΔΕΡΦΗ/SISTER, Svetla  TSOTSORKOVA, Bulgaria, Qatar , 2019, 97’
  • ΟΙ ΣΦΥΡΙΧΤΕΣ / LA GOMERA/ THE WHISTLERS,      Corneliu PORUMBOIU,  Romania, France, Germany, 2019,  98’
  • ΤΡEIΣ ΑΔΕΡΦΕΣ / KIZ KARDESLER/ A TALE OF THREE SISTERS2019 108’    Turkey, Germany, Netherlands, Greece,   Emin ALPER
  • Ο ΠΑΤΕΡΑΣ / BASHTATA/THE FATHER, Kristina       GROZEVA,   Petar VALCHANOV, Bulgaria, Greece,     2019,  91’
  • ΙΒΑΝΑ Η ΤΡΟΜΕΡΗ/IVANA CEA GROAZNICA/IVANA THE TERRIBLE, Ivana MLADENOVIC, Romania, Serbia , 2019, 89’
  • ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΟΡΤΑ/OPEN DOOR/ DERE E HAPUR,  Florenc PAPAS, Albania, Kosovo, Italy, North Macedonia,    2019   78’
  • ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΟΥΝΙΑ/ GOD EXISTS, HER NAME IS PETRUNIA, Teona Strugar Mitevska, North Macedonia, Belgium, Slovenia, France, Croatia, 2019, 100’

 

Μικρού μήκους

  • ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ /THE VAN, Erenik BEQIRI, France, Albania,   2019,15’
  • ΠΑΡΑΠΑΙΔΙ/CELED/MINION, Anghel DAMIAN, Romania, 2019, 23’
  • ΣΑΝΔΑΛΙΑ /OPINCI            /SANDALS,   Damian GROVES,   Romania, 2019, 18’
  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ/THE LAST IMAGE OF FATHER/POSLEDNJA SLIKA O OCU, Stefan         DJORDJEVIC, Serbia, Slovenia, Croatia, Greece, 2019, 20’
  • Η ΠΛΗΜΜΥΡΑ /POTOP/ THE FLOOD,   Kristijan KRAJNCAN, Slovenia, Croatia, 2019, 16’

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΝΤΟΥΣΑΝ ΜΑΚΑΒΕΓΙΕΦ

  • Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΙ /COVEK NIJE TICA/MAN IS NOT A BIRD, Yugoslavia, 1965,  78’
  • ΕΓΚΛΗΜΑ ΖΗΛΟΤΥΠΙΑΣ /LJUBAVNI SLUCAJ ILI TRAGEDIJA SLUZBENICE/ P.T.T. LOVE AFFAIR, OR THE CASE OF THE MISSING SWITCHBOARD OPERATOR Yugoslavia,             1967,  68’
  • ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΗ ΑΘΩΟΤΗΤΑ /NEVINOST BEZ ZASTITE/ INNOCENCE UNPROTECTED,             Yugoslavia,   1968,  75’
  • ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ /W.R. – MISTERIJE ORGANIZMA/W.R.: MYSTERIES OF THE ORGANISM, Yugoslavia, 1971, 85’
  • ΣΟΥΗΤ ΜΟΥΒΙ/ SWEET MOVIE, France, Canada, West Germany, 1974, 98’
  • ΜΟΝΤΕΝΕΓΚΡΟ: ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ / MONTENEGRO ELLER PARLOR OCH SVIN/ MONTENEGRO – OR PIGS AND PEARLS,          Sweden, United Kingdom, 1981, 96
  • ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ ΚΙΝΤ /THE COCA-COLA KID/ THE COCA-COLA KID , Australia, 1985,      98’
  • ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ/ MANIFESTO, USA , 1988,            96’
  • Ο ΓΟΡΙΛΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ /GORILA SE KUPA U PODNE/ GORILLA BATHES AT NOON, Germany, Yugoslavia, 1993, 82’
  • ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΑΚΑΒΕΓΙΕΦ Ή ΔΙΚΗ ΣΕ ΜΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΙΘΟΥΣΑ/ SLUCAJ MAKAVEJEV ILI PROCES U BIOSKOPSKOJ SALI THE MAKAVEJEV/CASE OR TRIAL IN A MOVIE THEATER, Serbia, Goran RADOVANOVIC,     2019   74

 

FILM FORWARD

  • ΝΥΧΤΩΔΙΑ /NOCTURNE/NOCTURNE, Victor  VAN DER VALK, Netherlands, Belgium,            2019,  80’
  • ΑΥΡΙΟ, ΘΑ /CHUN NUAN HUA KAI/FROM TOMORROW ON, I WILL, Ivan MARKOVIC, Wu            LINFENG, Germany, China, Serbia, 2019, 57’
  • ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ/    ICH WAR ZUHAUSE, ABER/ I WAS AT HOME, BUT, Angela           SCHANELEC, Germany, Serbia,  2019,  105’
  • ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ/ NE CROYEZ SURTOUT PAS QUE JE HURLE/ JUST DON’T THINK I’LL SCREAM, Franck BEAUVAIS, France, 2019, 75’
  • ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ / EXTRAÑAS CRIATURAS/STRANGE CREATURES, Cristina            SITJA RUBIO, Cristobal      LEON, Chile, 2019, 15’
  • ΑΞΗΜΕΡΩΤΗ ΝΥΧΤΑ /LONGA NOITE/ENDLESS NIGHT, Eloy ENCISO, Spain, 2019,   90’
  • Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ/ HEIMAT IST EIN RAUM AUS ZEIT/ HEIMAT IS A SPACE IN TIME, Thomas      HEISE, Germany, Austria, 2019,   218’
  • ΔΑΙΜΟΝΙΟ/DEMONIC, Pia BORG, Australia,     2019,  28’
  • ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΟΥ, ΦΩΤΕΙΝΟ/ MI PIEL, LUMINOSA/ MY SKIN, LUMINOUS, Gabino RODRIGUEZ, Nicolas        PEREDA, Canada, Mexico,           2019,  40’
  • ΤΟ ΔΗΓΜΑ/   A MORDIDA THE BITE, Pedro      NEVES MARQUES, Portugal, Brazil,            2019,  26’
  • ΚΡΑΜΠΙ, 2562/KRABI, 2562, Anocha     SUWICHAKORNPONG, Ben RIVERS, United Kingdom, Thailand, 2019,  90’
  • ΚΑΜΗΛΟΠΑΡΔΑΛΗ /GIRAFFE/GIRAFFE, Anna Sofie HARTMANN, Germany, Denmark, 2019, 87’
  • ΠΛΑΝΟ/PLANO/PLANO,   ANNA STEREOPOULOU,  United Kingdom, Greece, India, 2019, 53’

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΖΟΑΝΑ XΟΓΚ

  • ΕΝΘΥΜΙΟ /THE SOUVENIR, United Kingdom, USA, 2019, 119’
  • ΕΚΘΕΣΗ/EXHIBITION, United Kingdom, 2013, 104’
  • ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ /UNRELATED, United Kingdom, 2007, 100’
  • ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ /ARCHIPELAGO , United Kingdom,    2010,  114’
  • CAPRICE, United Kingdom,      1986,  28’

 

CARTE BLANCHE ΤΖΟΝ ΓΟΥΟΤΕΡΣ

  • ΑΝΕΜΟΔΑΡΜΕΝΟΣ ΛΟΦΟΣ /ΒΟΟΜ! BOOM! Joseph LOSEY, United Kingdom, 1968,  113’
  • ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ / MOM AND DAD, Brian TAYLOR, USA, United Kingdom, 2017, 86’
  • ΟΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ /THE STRANGE ONES , Christopher RADCLIFF, Lauren WOLKSTEIN, USA    2017, 81’
  • ΚΡΙΣΑ/KRISHA, Trey Edward SHULTS,  USA,   2015,  83’
  • TICKLED, David FARRIER, Dylan Reeve, New Zealand, 2016, 92’
  • ΠΟΙΟΣ ΑΡΠΑΞΕ ΤΟΝ ΤΖΟΝΙ; /WHO TOOK JOHNNY, Michael GALINSK, Suki,    HAWLEY, USA, Greece,            2014,  80’
  • ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ /HORS SATAN/OUTSIDE SATAN, Bruno DUMONT, France, 2011, 109’
  • ΜΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΛΗΣΤΕΙΑ /AMERICAN ANIMALS, Bart   LAYTON, USA, United Kingdom, 2018,        116’
  • ΕΓΩ, Η ΟΛΓΑ /JA, OLGA HEPNAROVA/I, OLGA, Petr KAZDA, Tomas WEINREB,            Czech Republic, Poland, Slovak Republic, France, 2016, 104’
  • ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΦΟΣ /THE GREEN FOG, Evan JOHNSON, Galen JOHNSON,  Guy            MADDIN, USA, Canada, 2017,     63’

 

  • ΘΗΛΥΚΟΙ ΜΠΕΛΑΔΕΣ / FEMALE TROUBLE,  John   WATERS, USA, 1974, 98’

 

MEET THE NEIGHBORS

  • ΑΝΗΚΕΙΝ /AIDIYET/ BELONGING, Burak CEVIK, Turkey, Canada, France, 2019,           72’
  • ΑΝΤΑΡΤΗΣ /GUERILLA, Gyorgy MOR KARPATI,         Hungary, 2019, 85’
  • ΟΡΟΣΛΑΝ/OROSLAN,       Matjaz  IVANISIN, Slovenia, Czech Republic, 2019,    72’
  • ΤΛΑΜΕΣ /TLAMESS, Ala Eddine SLIM,  Tunisia, France,       2019,  122’
  • ΑΦΡΙΚΗ/AFRICA,    Oren   GERNER, Israel,      2019,  82’
  • Ο ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ /BOROTMOKMEDI/THE CRIMINAL MAN, Dmitry MAMULIYA, Georgia, Russia           2019, 134’
  • ΓΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ /CAT IN THE WALL,            Mina   MILEVA, Vesela KAZAKOVA, Bulgaria, United Kingdom, France, 2019            92
  • ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ /SIMPLE WOMEN, Chiara MALTA, Italy, Romania, 2019, 80’
  • ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ/ NOT TO BE UNPLEASANT BUT WE NEED TO HAVE A SERIOUS TALK,             Yiorgos          GEORGOPOULOS, Greece, 2019, 100’
  • Ο ΠΥΡΑΥΛΟΣ/ THE ROCKET,     Stefanos SITARAS  Greece, Italy, 2019,  105’

 

 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

  • ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ/ EYNAYIM SHELI/ CHAINED,       Yaron SHANI, Israel, Germany, 2019,            112’
  • Η ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΜΙΑΣ ΠΟΛΗΣ-ΦΑΝΤΑΣΜΑ/REPERTOIRE DES VILLES DISPARUES/ GHOST TOWN ANTHOLOGY,      Denis COTE, Canada, 2018, 97’
  • ΣΤΑΣΗ /ANG HUPA/THE HALT, Lav DIAZ, Philippines, 2019, 283’
  • ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΜΠΕΛ ΕΠΟΚ/ LA BELLE EPOQUE, Nicolas BEDOS, France, 2019, 115’
  • ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΜΑΓΙΚΗ /CHAMBRE 212/ON A MAGICAL NIGHT, Christophe HONORE,             France, Luxembourg, Belgium,     2019,  90’
  • ΕΠΙΓΕΙΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ/IT MUST BE HEAVEN, Elia SULEIMAN,  France, 2019,          97’
  • Η ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΙΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ /A VIDA INVISIVEL DE EURIDICE GUSMAO/ THE INVISIBLE LIFE OF EURIDICE GUSMAO,  Karim AINOUZ, Brazil, 2019, 139           ‘
  • Ο ΝΕΑΡΟΣ ΑΧΜΕΝΤ /LE JEUNE AHMED/ THE YOUNG AHMED, Jean-Pierre DARDENNE, Luc     DARDENNE, Belgium, France, 2019, 90’
  • ΒΙΤΑΛΙΝΑ ΒΑΡΕΛΑ / VITALINA VARELA, Pedro COSTA, Portugal, 2019,  124’
  • ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ/LITTLE JOE, Jessica HAUSNER, Austria, United Kingdom, Germany, 2019, 105’
  • Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ /IL TRADITORE/THE TRAITOR, Marco BELLOCCHIO, Italy, France, Brazil, Germany, 2019,        152’
  • MADRE, Rodrigo     SOROGOYEN, Spain, France, 2019,      129’
  • Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ /OM DET OANDLIGA/ ABOUT ENDLESSNESS, Roy            ANDERSSON, Sweden, Germany, Norway, 2019,       76’
  • ΤΟ ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ /NABARVENE PTACE/THE PAINTED BIRD, Vaclav MARHOUL,            Czech Republic, Slovak Republic, Ukraine, 2019, 169’
  • ΔΙΑΡΡΗΚΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΤΕΧΝΗΣ / THE BURNT ORANGE HERESY, Giuseppe            CAPOTONDI , United Kingdom, Italy, 2019,        98’
  • Ο ΑΛΛΟΣ ΑΜΝΟΣ/  THE OTHER LAMB, Malgorzata   SZUMOWSKA, Ireland, Belgium, USA, 2019,  96’
  • ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ /MIENTRAS DURE LA GUERRA/ WHILE AT WAR,             Alejandro       AMENΑBAR, Spain, Argentina,    2019,  107’

 

ΒΡΑΒΕΙΑ LUX

  • ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΟΥΝΙΑ/GOSPOD POSTOI, IMETO I’ E PETRUNIJA/ GOD EXISTS, HER NAME IS PETRUNYA, Teona STRUGAR MITEVSKA,             North Macedonia, Belgium, Slovenia, France, Croatia, 2019, 102’
  • EL REINO     THE REALM Ο ΕΚΠΤΩΤΟΣ           2018   134’    France, Spain           Rodrigo            SOROGOYEN
  • ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΧΑΜΑΡΣΚΕΛΝΤ / COLD CASE HAMMARSKJOLD, Mads            BRUGGER,   Denmark, Norway, Sweden, Belgium, 2019, 121’

 

ROUND MIDNIGHT

  • ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ /DIE KINDER DER TOTEN/ DIE KINDER DER TOTEN, Kelly COPPER, Pavol       LISKA, Austria, 2019, 90’
  • ΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ /THE LODGE,     Severin          FIALA, Veronika FRANZ, USA, United Kingdom,       2019,  109’
  • Η ΘΑΥΜΑΣΤΡΙΑ /DER FAN/THE FAN,   Eckhart          SCHMIDT, West Germany, 1982,  92’
  • ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ   /IL NIDO/THE NEST, Roberto DE FEO,   Italy, 2019,     109’
  • Ο ΦΑΡΟΣ/     THE LIGHTHOUSE, Robert EGGERS,    USA,   2019,  109’
  • ΠΥΡΕΤΟΣ ΑΠ’ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ /SEA FEVER, Neasa     HARDIMAN, Ireland, Sweden, Belgium, United Kingdom, 2019,  90’

 

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ

Κυρίως πρόγραμμα

  • ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΑΣΙΝΟ ΠΛΑΝΗΤΗ /BREVE HISTORIA DEL PLANETA VERDE/BRIEF STORY FROM THE GREEN PLANET, Santiago      LOZA, Argentina, Germany, Brazil, Spain, 2019, 75’
  • ΔΕΚΑΤΕΣΣΑΡΩΝ /FOURTEEN, Dan    SALLITT, USA, 2019, 94’
  • ΛΕΡΟΣ ΘΕΟΣ /DIRTY GOD, Sacha        POLAK, Netherlands, United Kingdom, Belgium, Ireland, 2019,            104’
  • Η ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΑΡΟΝΑ /L’EXTRAORDINAIRE VOYAGE DE MARONA/ MARONA’S FANTASTIC TALE, Anca DAMIAN,  France, Romania, 2019,  92’
  • ΑΥΤΟΧΕΙΡΑΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ /SELVMORDSTURISTEN /SUICIDE TOURIST, Jonas Alexander            ARNBY, Denmark, France, Norway, Sweden,                2019, 90’
  • ΠΑΡΑΦΩΝΙΑ /DE FRIVILLIGE/OUT OF TUNE, Frederikke     ASPOCK, Denmark, 2019, 93’
  • ΥΠΟΓΡΑΦΗ: ΣΕΡΖ /INICIALES S. G./INITIALS S. G., Daniel GARCIA, Rania ATTIEH, Argentina, Lebanon, USA, 2019, 98’
  • ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΠΑΛΕΣ ΒΡΟΧΕΣ /VENDRAN LLUVIAS SUAVES/THERE WILL COME SOFT RAINS, Ivan  FUND, Argentina, 2018,     81’
  • ΑΝΤΙΔΙΚΟΣ / LITIGANTE,   Franco LOLLI, Colombia, France, 2019,  95’
  • ΝΑ ΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ / HUO ZHE CHANG ZHE/ TO LIVE TO SING, Johnny      MA,             China, France, 2019, 100’
  • Ο ΦΥΛΑΚΑΣ /SORKHPOUST/THE WARDEN,             Nima   JAVIDI, Iran,  2019, 90’
  • ΗΧΩ /BERGMAL/ECHO,    Runar RUNARSSON, Iceland, France, 2019, 79’
  • ΤΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ /LES HIRONDELLES DE KABOUL/THE SWALLOWS OF KABUL,          Elea    GOBBE-MEVELLEC, Zabou BREITMAN, France, 2019          , 81’
  • ΚΑΙ ΕΓΕΝΕΤΟ ΦΩΣ /LET THERE BE LIGHT,    Marko SKOP, Slovak Republic, 2019,     93’
  • ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΝΟΣ ΠΟΡΤΡΕΤΟΥ /MA SAI KE SHAO NU/ MOSAIC PORTRAIT, Yixiang            ZHAI, China,            2019,  108’
  • ΞΕΠΛΥΜΑ ΧΡΗΜΑΤΟΣ/ASI HABLO EL CAMBISTA/THE MONEYCHANGER, Federico            VEIROJ, Uruguay, Argentina, Germany  ,           2019,  97’
  • Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΩΝ ΔΑΚΡΥΩΝ /LA LLORONA,     Jayro  BUSTAMANTE, Guatemala, France,            2019, 96’
  • ΛΑΡΑ / LARA, Jan Ole       GERSTER,    Germany,       2019, 98’
  • ΝΟΜΠΑΝΤΙ   /NOBADI, Karl          MARKOVICS, Austria, 2019, 89’
  • Η ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ           /LA VIRGEN DE AGOSTO/ THE AUGUST VIRGIN,             Jonas TRUEBA, Spain, 2019, 129’
  • ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ /UNA VENTANA AL MAR/ WINDOW TO THE SEA,             Miguel Angel            JIMENEZ, Spain, Greece,  2019,  105’
  • ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ /DAS FREIWILLIGE JAHR/A VOLUNTARY YEAR, Henner            WINCKLER,  Ulrich KOHLER, Germany , 2019,            86’
  • ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΠΕΛΕΚΑΝΟΥ/PELIKANBLUT/PELICAN BLOOD, Katrin GEBBE,  Germany, Bulgaria, 2019,         127’
  • ΣΩΜΑ ΧΡΙΣΤΟΥ       /BOZE CIALO/ CORPUS CHRISTI, Jan KOMASA, Poland, France,            2019,  116’
  • ΚΟΙΝΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟΣ /LINGUA FRANCA, Isabel            SANDOVAL, USA, Philippines,2019,            95’
  • Η ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ /LA SAINTE FAMILLE/THE HOLY FAMILY,  Louis-Do DE LENCQUESAING, France,            2019, 90’
  • ΡΕΤΣΙΝΙ         /HARPIKS/RESIN, Daniel Joseph           BORGMAN,  Denmark, 2019, 92’
  • ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ  /ATLANTIS, Valentyn VASYANOVYCH, Ukraine, 2019, 108’
  • MOFFIE, Oliver         HERMANUS, South Africa, United Kingdom, 2019, 104’

 

Another Take         

  • ΑΓΙΑ ΦΡΑΝΣΙΣ/ SAINT FRANCES, Alex            THOMPSON, USA,  2019,  100’
  • ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ/LOS MIEMBROS DE LA FAMILIA/ FAMILY MEMBERS, Mateo            BENDESKY, Argentina,     2019,  86’
  • ΑΝΩΣΗ/ BUOYANCY,        Rodd  RATHJEN, Australia, 2019,           93’
  • ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝΤΡΟ /THE LAST TREE,    Shola AMOO, United Kingdom, 2019,     99’
  • ΚΟΚΟ-ΝΤΙ ΚΟΚΟ-ΝΤΕ/ KOKO-DI KOKO-DA, Johannes         NYHOLM, Sweden, Denmark,            2019,  86’
  • ΔΟΛΩΜΑ /BAIT,       Mark   JENKIN, United Kingdom, 2018,  89’
  • ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ /FIN DE SIGLO/ END OF THE CENTURY, Lucio CASTRO, Argentina, USA,       2019, 84’
  • ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΙΚΟ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ  /GHOST TROPIC,    Bas DEVOS,  Belgium,            2019,  85’
  • ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ      /PERDRIX/ THE BARE NECESSITY, Erwan LE DUC, France, 2019,           100’
  • ΜΟΝΟ 6,5/METRI SHESH-O NIM/JUST 6.5, Saeed     ROUSTAEE, Iran, 2019, 135’
  • ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ / PORT AUTHORITY, Danielle LESSOVITZ,  USA, France, 2019,            94’
  • Η ΜΙΚΙ ΚΑΙ Η ΑΡΚΟΥΔΑ /MICKEY AND THE BEAR,   Annabelle ATTANASIO, USA,      2019,  89’
  • ΠΑΠΙΣΑ/PAPICHA, Mounia         MEDDOUR, France, Algeria, Belgium, Qatar, 2019,     108’
  • ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΗ ΣΙΩΠΗ /SKANDINAAVIA VAIKUS/ SCANDINAVIAN SILENCE, Martti            HELDE, Estonia, France, Belgium, 2019, 75’
  • Η ΛΟΛΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ /LOLA VERS LA MER /LOLA, Laurent MICHELI,   Belgium, France,          2018,  90’
  • ΠΥΓΟΛΑΜΠΙΔΕΣ /LUCIERNAGAS/ FIREFLIES, Bani            KHOSHNOUDI, Mexico, Greece, Dominican Republic, 2018, 86’
  • ΑΟΡΑΤΟΣ /NEMATOMA/INVISIBLE,       Ignas  JONYNAS, Lithuania, Latvia, Ukraine, Spain, 2019, 90’
  • TECHNOBOSS, Joao         NICOLAU, Portugal, France, 2019, 112’
  • ΣΤΑ ΕΙΚΟΣΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ /SATAMOTO FEL ESHREEN/ YOU WILL DIE AT TWENTY, Amjad ABU ALALA, Sudan, France, Egypt, Germany, Norway, Qatar, 2019, 103’
  • ΝΤΙΣΚΟ/DISCO,       Jorunn MYKLEBUST SYVERSEN,         Norway 2019, 95’
  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΚ/ PATRICK,   Goncalo WADDINGTON, Portugal, Germany,            2019,  103’
  • ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ/            DEUX/            TWO OF US, Filippo MENEGHETTI, France, Luxembourg, Belgium, 2019,         95’

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΙΔΙΟΙ

  • ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΙΟΥΚΙ /SNIMKA S YUKI/ A PICTURE WITH YUKI, Lachezar AVRAMOV, Bulgaria,          2019,  109’
  • Η ΝΤΑΦΝΕ /DAFNE, Federico     BONDI, Italy, 2019,  94’
  • ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ ΑΝΤΑΜ/ ADAM,  Rhys ERNST, USA, 2019, 96’
  • ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΙ ΕΝΑΝ ΠΟΤΑΜΟ /ONCE UPON A RIVER, Haroula ROSE, USA,     2019,  92’
  • ΝΕΑΡΗ ΖΟΥΛΙΕΤ/JEUNE JULIETTE/YOUNG JULIETTE, Anne EMOND, Canada, 2019, 93’

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΣΤΑ 80′s  

  • ΣΚΟΠΙΑ/        VIGIL, Vincent WARD, New Zealand, 1984,      90’
  • Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ /CHRISTMAS EVIL,  Lewis JACKSON,   USA,            1980,  94’
  • ΑΛΕΠΟΥΔΙΤΣΕΣ /FOXES, Adrian LYNE, USA, 1980, 106’
  • ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΟΖ /RETURN TO OZ,   Walter MURCH, United Kingdom, USA, 1985, 110’
  • ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ / RIVER’S EDGE, Tim   HUNTER,      USA,  1986, 100’
  • ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΚΕΝΟ / RUNNING ON EMPTY,      Sidney LUMET, USA, 1988, 116’
  • ΓΚΟΥΝΙΣ: ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑΣ/ THE GOONIES, Richard  DONNER,            USA , 1985,   114’
  • ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΜΑΡΚ ΤΟΥΕΪΝ / THE ADVENTURES OF MARK TWAIN, Will            VINTON, USA, 1985, 83’
  • ΑΡΡΩΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ / THE PLAGUE DOGS, Martin       ROSEN, United Kingdom, USA, 1982, 103’
  • ΟΙ ΞΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ /OUT OF THE BLUE, Dennis HOPPER, Canada, 1980, 94’

 

ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΜΕΝΟΣ: ΓΚΡΕΓΚΟΡΙ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΡΟΜΠΕΡΤ ΜΠΙΒΕΡΣ

  • ΟΙ ΗΠΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ/ CHRISTMAS U.S.A.,  Gregory MAKROPOULOS, USA, 1949,            13’
  • ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΡΑΣ / TWICE A MAN, Gregory MAKROPOULOS, USA, 1963, 49’
  • ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΩΝ ΜΙΝΓΚ /MING GREEN, Gregory MAKROPOULOS, USA, 1966,          7’
  • ΕΙΛΕΪΚΟ ΠΑΘΟΣ /THE ILLIAC PASSION, Gregory MAKROPOULOS, USA, 1967,           90’
  • ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ/ THE MYSTERIES, Gregory MAKROPOULOS, USA, 1968,80’
  • ΠΟΡΤΡΕΤΟ ΤΩΝ ΓΚΙΛΜΠΕΡΤ & ΤΖΟΡΤΖ/PORTRAIT OF GILBERT & GEORGE (AKA GIBRALTA), Gregory MAKROPOULOS, USA, 1975, 14’
  • ΕΥΤΥΧΙΑ/      BLISS, Gregory MAKROPOULOS, USA, 1967, 6 ‘
  • ΑΦΟΣΙΩΣΗ / DEVOTION, Georgia          KOROSSI,     Greece, United Kingdom, 2018,    13’
  • ΠΡΩΙΜΑ ΜΗΝΙΑΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ/      EARLY MONTHLY SEGMENTS, Robert BEAVERS, USA,   2002,  33’
  • ΡΙΠΤΗΣ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΟΥ ΦΩΤΟΣ/   PITCHER OF COLORED LIGHT, Robert BEAVERS,            USA,               2007,  23’
  • Ο ΙΚΕΤΗΣ/     THE SUPPLIANT,                Robert            BEAVERS, USA, 2010, 5’
  • ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟΥΣ /AMONG THE EUCALYPTUSES, Robert BEAVERS,            USA,               2017,  4’

 

NEANIKH ΟΘΟΝΗ

  • ΤΟ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΣ/MIJN BIJZONDER RARE WEEK MET TESS/ MY EXTRAORDINARY SUMMER WITH TESS, Steven WOUTERLOOD, Netherlands, Germany, 2019,  84’
  • Ο ΓΙΑΚΟΜΠ, Η ΜΙΜΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ/JEKABS, MIMMI UN RUNAJOSIE SUNI/JACOB, MIMMI AND THE TALKING DOGS, Edmunds JANSONS, Latvia, Poland,    2019,  70’
  • ΤΣΟΥΣΚΙΤ /CHUSKIT, Priya RAMASUBBAN, India, 2018, 90’  Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ / MOJ DIDA JE PAO S MARSA/ MY GRANDPA IS AN ALIEN, Drazen ZARKOVIC, Marina SKOP, Croatia, Luxembourg, Norway, Czech Republic, Slovak Republic, Bosnia & Herzegovina, 2019, 79’
  • ΑΣΤΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ / 100 KILOS D’ETOILES/ STARS BY THE POUND, Marie-Sophie CHAMBON,  France, 2018,           88’
  • ΠΑΝΙΚΟΥΠΟΛΗ – ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ /LA FOIRE AGRICOLE/ A TOWN CALLED PANIC – THE COUNTY FAIR, Stephane AUBIER, Vincent          PATAR, France, Belgium,              2019,  26’
  • ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ /ATHLETICUS, Nicolas           DEVEAUX, France, 2018, 11’
  • ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ/ΩΡΑ/ 1 METRE/HEURE/ 1 METER/HOUR, Nicolas DEVEAUX,      France,          2018,  9’
  • ΚΑΤ ΛΕΪΚ ΣΙΤΙ/ CAT LAKE CITY, Antje HEYN, Germany, 2019, 7’
  • ΜΠΑΜΠΑΣ / PAPPA/ DAD, Atle     BLAKSETH,  Einar  DUNSAED Norway, 2018, 8’